poniedziałek, 31 października 2011

Odszkodowanie za złe wykonanie usługi przez stomatologa

Często słyszy się o niewłaściwie przeprowadzonych zabiegach medycznych. Pewna kobieta korzystała z usług stomatologicznych. Po leczeniu zębów nadal odczuwała ból. Postanowiła więc skonsultować się z innym stomatologiem. Wykonano także na zlecenie drugiego stomatologa zdjęcie rentgenowskie. Okazało się że leczenie zębów było wadliwe i właściwie trzeba wszystko przeprowadzać od początku. Pacjentka jest zdecydowana o wystąpienie o zadośćuczynienie za ból i cierpienie spowodowane bolesnym leczeniem zwłaszcza tym które czeka ją w przyszłości poprawiając pracę poprzedniego stomatologa. Zadośćuczynienia będzie się domagała gdy będzie już po kolejnym leczeniu. Oświadczyła również że będzie żądać odszkodowania a dokładnie zapłaty kwoty za kolejny cykl leczenia zębów (już u innego stomatologa). Owe koszty leczenia będą się wahały blisko kwoty dziesięciu tysięcy złotych. Z pewnością pozwany stomatolog od którego poszkodowana eks-pacjentka zapowiedziała żądanie odszkodowania za błąd medyczny przekaże te roszczenie odszkodowawcze do swojego ubezpieczyciela. Pokrzywdzona przez stomatologa kobieta zgłosiła również sprawę do prokuratury jako podejrzenie popełnienia przestępstwa przez stomatologa jako błąd w sztuce. Prokuratura powołała biegłego który zbada pacjentkę oraz zapozna się z posiadaną przez nią dokumentacją i wyda opinię o prawidłowości wykonanego leczenia przez stomatologa.. Wszystko wskazuje na to że opinia dla owego stomatologa nie będzie korzystna i prawdopodobnie zostanie skierowany przeciwko niemu akt oskarżenia do sądu. Wyrok skazujący stomatologa znacznie ułatwi zdobycie stosownego zadośćuczynienia oraz odszkodowania za błąd lekarza. Kwestia winy wówczas będzie sprawą bezsporną pozostanie tylko ustalenie właściwej kwoty odszkodowania za cierpienia pacjentki.

wtorek, 25 października 2011

Zasiłek pogrzebowy a odszkodowanie

Każdego dnia dochodzi do setek wypadków pracowników w naszym kraju. Jedne są drobne nawet nigdzie nie zgłaszane istnieją też takie które wymagają interwencji lekarza a do najtragiczniejszej grupy należą wypadki w pracy ze skutkiem śmiertelnym. Oczywiście bliscy zmarłego pracownika mogą liczyć na odszkodowanie za śmierć pracownika wypłacone przez zakład ubezpieczeń społecznych. Z wielki prawdopodobieństwem rodzinie zostanie przyznana też renta. W ramach odszkodowania za śmierć pokryte też zostaną koszty pogrzebu a właściwie wypłacony zasiłek pogrzebowy. Obecnie zasiłek pogrzebowy wynosi około czterech tysięcy. Jeszcze niedawno zasiłek pogrzebowy był wypłacany przez zus w kwocie ponad sześciu tysięcy złotych. Nie tak dawno zakłady ubezpieczeń odmawiały wypłaty zwrotu kosztów pogrzebu w ramach odszkodowania za śmierć argumentując to tym że rodzina dostała już zasiłek pogrzebowy z zus a wypłata kolejnego odszkodowania byłoby niejako wzbogaceniem. Takie stanowiska nie podzieliły sądy powszechne w swoich wyrokach i zobowiązywały zakłady ubezpieczeń do zwrotu kosztów pogrzebu nawet w sytuacji gdy zakład ubezpieczeń społecznych wypłacił rodzinie zasiłek pogrzebowy. Niektórych dziwi też fakt obniżenia zasiłku pogrzebowego przyznawanego przez zus z kwoty ponad sześciu tysięcy do sumy czterech tysięcy. Uznano iż te świadczenie przeznaczenie kwoty 6 tysięcy złotych to zbyt dużo powoływano się nawet na pokazywanie przykładów wypłacanych kwot w innych krajach. Jednak można przypuszczać iż sprawa ma drugie dno i zus szuka oszczędności wszędzie gdzie tylko się da.

poniedziałek, 24 października 2011

Co dalej po kolizji ?

Liczne grono osób które brało udział w stłuczce drogowej nie wie dokładnie co ma robić w takiej sytuacji. Otóż gdy dojdzie już do stłuczki w pierwszej kolejności powinniśmy usunąć się z pojazdami aby nie utrudniać jazdy innym uczestników ruchu. Oczywiście mam tu na myśli drobną stłuczkę bo w sytuacji gdy jakieś osoby odniosły poważne obrażenia czy nawet była ofiara śmiertelna pojazdy powinny pozostać na swoim miejscu aby funkcjonariusze mogli przeprowadzić postępowanie dowodowe którego wynik zostanie przesłany do zakładu ubezpieczeń w celu uzyskania odszkodowania za obrażenia lub zadośćuczynienia za śmierć. Tak jak wspomniałem powyżej w przypadku drobnej stłuczki należy umiejscowić pojazdy tak aby nie utrudniały ruchu. Nieprzestawienie pojazdów które utrudniałyby ruch na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania może skutkować konsekwencjami przewidzianymi w artykule dziewięćdziesiątym kodeksu wykroczeń. Za popełnienie takiego wykroczenia grozi nam że zostanie nałożona na nas grzywna lub kara nagany. Z uczestnikiem stłuczki ustalamy czy wzywamy policję na miejsce wypadku czy też decydujemy się na spisanie odpowiedniego oświadczenia o winie ze sprawcą. Aby niemieć problemów z uzyskaniem należnego odszkodowania od zakładu ubezpieczeń lepiej na miejsce stłuczki wezwać funkcjonariuszy. Minusem wezwania policji jest okoliczność iż nałożą mandat karny na sprawcę kolizji. Plusem i to takim wielki dla nas jest fakt iż sporządzą dokumentację o przebiegu wypadku i ustaleniu winy której nikt w zasadzie nie podważy. Oświadczenia pisane przez sprawców często są kwestionowane później przez nich i powstaje problem z uzyskaniem odszkodowania za stłuczkę. Więc podstawowa rada to zawsze w dzwonić po policję aby sporządziła notatkę ze zdarzenia drogowego.


czwartek, 20 października 2011

Polisa ciągnika i naczepy

Wielu właścicieli samochodów ciężarowych świadczących usługi transportowe nie do końca zdaję sobie sprawę jak to jest z ich ubezpieczeniem pojazdu. W tym przypadku chodzi mi o polisę odpowiedzialności cywilnej naczepy i ciągnika. W jakich sytuacjach odszkodowanie będzie wypłacane z polisy odpowiedzialności cywilnej ciągnika a w jakiej naczepy ? Posłużmy się przykładem. Manewrujemy pojazdem w ciasnej uliczce i naczepą uszkadzamy inny samochód który stał zaparkowany przy ulicy. Nie ma wątpliwości iż jesteśmy sprawcą tego wypadku i to z naszej polisy będzie wypłacone odszkodowanie właścicielowi uszkodzonego pojazdu. Jednak pojawia się problem następujący – dane której polisy dać właścicielowi uszkodzonego samochodu aby mógł złożyć roszczenia do naszego ubezpieczyciela. Otóż w tym przypadku możemy dać dane ubezpieczyciela w szczególności jego nazwę i numer polisy ciągnika siodłowego mimo iż szkodę wyrządziliśmy naczepą. Istnieje bowiem zasada że jeśli ciągnik z naczepą są połączone to odszkodowanie powinno być wypłacone z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej ciągnika siodłowego. Ogólnie zazwyczaj odszkodowanie wypłacane jest z polisy oc ciągnika. Tylko w nielicznych przypadkach odszkodowanie za wyrządzane szkody wypłacane jest z polisy oc naczepy. Warunkiem jest aby naczepa była odłączona od naczepy a w razie odłączenie podczas jazdy przestała się toczyć. Jeśli zaistnieją takie przesłanki odszkodowanie będzie zapłacone z ubezpieczenia naczepy.

poniedziałek, 17 października 2011

Czas likwidacji szkody

Każda osoba której pojazd został uszkodzony w wyniku wypadku drogowego chce aby jak najszybciej jego auto zostało naprawiono. Zadają sobie pytanie ile czasu ma zakład ubezpieczeń na sporządzenie kosztorysu naprawy i wypłatę odszkodowania na remont samochodu. Otóż zakład ubezpieczeniowy ma 30 dni dni na wypłatę odszkodowania za uszkodzone auto. Nie jest natomiast określony czas w jakim towarzystwo ubezpieczeniowe musi dokonać wyceny szkody. Istnieje tylko termin wypłaty odszkodowania za zniszczony pojazd określony na trzydzieści dni. Oznacza to że zakład ubezpieczeń może przysłać swojego rzeczoznawcę w dwudziestym ósmym czy dwudziestym dziewiątym dniu po zgłoszeniu szkody przez nas do towarzystwa ubezpieczeniowego. Trzeba przyznać iż praktycznie towarzystwa ubezpieczeniowe przysyłają rzeczoznawcę pod koniec terminu. Powoduje to iż często dochodzi do przedłużenia wypłaty odszkodowania ponad te trzydzieści dni w którym powinno być zapłacone należne nam odszkodowanie na naprawę pojazdu. Możemy sobie wybrać sposób naprawy uszkodzonego samochodu. Pierwszym sposobem jest wstawienie go ustalonego warsztatu naprawczego i w tym przypadku zakład ubezpieczeń rozlicza się z właścicielem pojazdu na podstawie przedstawionych faktur za remont. Innym sposobem rozliczenia szkody jest wyplata odszkodowania na tak zwany kosztorys. W tym przypadku towarzystwo ubezpieczeń wypłaci odszkodowanie na podstawie kosztorysu sporządzonego przez rzeczoznawcę.


piątek, 14 października 2011

Problem szkód parkingowych

Coraz częściej możemy usłyszeć pojęcie ,,szkody parkingowe,,. Są to typowe drobne uszkodzenia pojazdów powstałe na parkingu. Najczęściej są to drobne zarysowania lakieru czy małe wgniecienia. Na szkody parkingowe w dużej mierze narażone są pojazdy przedstawicieli handlowych bowiem to oni codziennie w swojej pracy parkują przez sklepami. Często szkody są tak małe że nie opłaca się tego zgłaszać do towarzystwa ubezpieczeniowego w celu uzyskania odszkodowania. Jak to określają nie warta skóra za wyprawkę. Aby uzyskać odszkodowanie należałoby wezwać policję na parking sklepowy. Pojawiłby się problem aby ustalić czy dane zarysowanie z pewnością powstały w tym czasie na parkingu. Z pewnością pomogłyby kamery umieszczone przed sklepem monitorujące parking. Często zdarza się sytuacja że kamery jak są potrzebne to akurat w tym czasie nie działały bo coś tam .. .Trzeba się liczyć tez ze straconym czasie który trzeba będzie poświecić na zeznania składane funkcjonariuszom. Nie wiadomo czy w przyszłości właściciel pojazdu nie będzie wzywany na posterunek policji aby złożyć dodatkowe wyjaśnienia czy też odnieść się do zgromadzonego materiału dowodowego. Pewnie ubezpieczyciel będzie podważał słuszność przyznania odszkodowania na lakierowanie samochodu bowiem nie będzie do końca przekonany czy szkoda powstała w opisywanych przez ubezpieczonego okolicznościach.

wtorek, 11 października 2011

Odszkodowanie za naprawę pojazdu

Nie da się ukryć iż interes zakładu ubezpieczeń jest sprzeczny z interesem osoby poszkodowanej w wyniku wypadku drogowego. Większe odszkodowanie czy zadośćuczynienie dla osoby która doznała obrażeń oznacza uszczuplenie kasy towarzystwa ubezpieczeniowego. Przecież działalność ubezpieczycieli nastawiona jest na zyski to nie są organizacje charytatywne. Posłużmy się może przykładami gdzie zakłady ubezpieczeń najczęściej obniżają wysokość przyznanego odszkodowania. Naprawiając samochód po kolizji zwróćmy uwagę czy ubezpieczyciel wyliczając wartość części zastosował tak zwaną amortyzację. Polega to na obniżeniu wartości części ponieważ wstawienie nowych części czy też zapłata za nowe części doprowadziła by do wzbogacenia właściciela pojazdu puentując nie chcą wymieniać części używanych na nowe. Tylko czy możliwe byłaby wymiana uszkodzonych części używanych w ramach odszkodowania na nieuszkodzone części o takim samym stopniu zużycia. Już w 1988 roku sąd Najwyższy wypowiedział się odnośnie tych kwestii a mianowicie iż zapłata odszkodowania za części nowe lub naprawa nowymi częściami nie powoduje wzbogacenia właściciela i często też samochód wskutek wymiany tych podzespołów wcale nie zyskuje na wartości. Nie da się ukryć iż wyrok jest korzystny dla ubezpieczonych problem w tym że nie zawsze towarzystwa ubezpieczeniowe pamiętają o tymże wyroku.

poniedziałek, 10 października 2011

Wypadki w kolarstwie

Każdy widział kraksy w kolarstwie. Czasami są one dramatyczne ponieważ przewracający się jeden kolarz powoduje ,,efekt domina,, gdzie potrafi przewrócić się kolejnych kilkudziesięciu. Czy kolarz który doznał urazu ciała wskutek przewrócenia się na rowerze ma podstawy ubiegać się o zadośćuczynienie. Jest także sflustrowany od kogo tego odszkodowania domagać się. Czy winę ponosi kolarz który pierwszy przewrócił się i od niego żądać zadośćuczynienia za obrażenia ciała podczas upadku na rowerze. A może odpowiedzialny za kraksę jest organizator wyścigu który niewłaściwie wyznaczył trasę przykładowe zbyt wąskie przejazdy na złej nawierzchni. A co w przypadku gdy do kraksy doszło w wyniku tego ze nawierzchnia była zbyt śliska a organizatorzy dzień wcześniej wiedzieli o fatalnych warunkach (zbyt śliska droga) i mimo tego zezwolili na wyścig. Czy w takim czy w takim wypadku kolarz ma podstawy prawne ubiegać się o zadośćuczynienie za złamania i inne obrażenia których doznał podczas wypadku w wyścigu. Jedną z podobnych spraw rozpatrywał Sąd Najwyższy gdzie kolarz doznał obrażeń ciała gdy upadł na rowerze podczas treningu. Warto dodać iż panowały fatalne warunki atmosferyczne. Sąd uznał winę trenera a co za tym idzie klub będzie musiał wypłacić zadośćuczynienie dla kolarza. Argumentowano to tym iż trener doskonale zdawał sobie sprawę z fatalnych warunków panujących tego dnia oraz zdawał sobie sprawę z wysokiego prawdopodobieństwa kraksy. Mimo posiadania tych wiadomości nie zorganizował treningu w innym miejscu czy też innego rodzaju.

piątek, 7 października 2011

Odszkodowanie dla autora projektu

Ostatnio można wyczytać w mediach iż jedna z firm projektowych chce pozwać kilkuset właścicieli orlików o odszkodowanie za bezprawne wykorzystanie projektu. Prawdopodobnie architekci sprzedali projekt wykonani orlika jednak ten projekt został wykorzystany wielokrotnie. Zadośćuczynienie za naruszenie prawa autorskiego w tym przypadku może być kosmiczne. Cena projektu orlika wynosiła dwieście tysięcy złotych. Jeżeli ktoś wykorzystał ten projekt bezprawnie to musi zapłacić odszkodowanie podwójnej wysokości wartości czyli 400 tysięcy złotych. Jest tez możliwość domagania się odszkodowania potrójnej wartości ale załóżmy wersję optymistyczną dla właścicieli orlików (podwójna wartość). Roszczenia o odszkodowanie obejmują blisko dwieście boisk typu orlik co oznacza że biuro projektowe może domagać się blisko osiemdziesięciu milionów złotych w ramach zadośćuczynienia za naruszenie praw autorskich. Nie da się ukryć iż jest to kwota gigantyczna. Orliki mogą mieć też inny problem z odszkodowaniami. Chodzi o to że duża ilość z nich umieszczona jest blisko budynków mieszkalnych. Takie usytuowanie powoduję iż mieszkańcy tych budynków (zwłaszcza bloków) narzekają na hałas który towarzyszy grze. Nie da się ukryć iż hałas ten jest uciążliwy i przeszkadza wielu mieszkańcom zamieszkałym w pobliżu boiska. Jednak aby roszczenie o zadośćuczynienie za hałas było zasadne muszą być spełnione odpowiednie kryteria. Odpowiednia instytucja dokonuje pomiar poziomu hałasu, warto zaznaczyć iż taki pomiar trwa całą dobę. Sprawdza się też jaka jest dopuszczalna norma poziomu hałasu dla zabudowań znajdujących się blisko boiska.

poniedziałek, 3 października 2011

Obrażenia po drobnej stłuczce

Czasami zdarzają się niegroźne wypadki samochodowe gdzie po stłuczce żaden z pojazdów nie zostanie uszkodzony. Zazwyczaj kierowcy w takiej sytuacji upewniają się iż rzeczywiście nie ma żadnych zarysowań na lakierze czy nic się nie stłukło i rozjeżdżają się każdy w swoja drogę. Za kilka godzin zaczynają się problemy ze zdrowiem. Mogą wystąpić mdłości ból głowy i kręgosłupa. Oczywiście nie ma wątpliwości iż złe samopoczucie jest spowodowane kolizją drogową. Następnego dnia udajemy się lekarza który diagnozuje u nas uraz kręgosłupa oraz wstrząs mózgu i dostajemy też zwolnienie lekarskie z pracy. Okazuję się jednak iż odnieśliśmy obrażenia po wypadku czy jednak w takiej sytuacji będziemy mieli prawo uzyskać zadośćuczynienie. Nie da się ukryć iż w takich okolicznościach praktycznie nie będzie szans na zdobycie odszkodowania za obrażenia odniesione w wyniku kolizji. Pojawią się światełko w tunelu kiedy pamiętamy lub spisaliśmy numer samochodu z którym doszło do stłuczki. Idealnie jakbyśmy mieli też świadka tego wydarzenia nie istotne czy to będzie nasz pasażer czy inny kierowca czy pieszy który widział całe zajście. Żebyśmy mieli podstawy prawne do ubiegania się o odszkodowanie wina musi leżeć po stronie drugiego kierowcy. Problem teraz jak to udowodnić nawet w sytuacji kiedy to rzeczywiście drugi kierowca spowodował wypadek. W tych okolicznościach nawet jak go odnajdziemy kierowca może zaprzeczać istotnym okolicznością zdarzenia. Musielibyśmy konfrontować na policji jego wyjaśnienia oraz świadków zdarzenia. Jednak nie wiadomo kogo zeznania zostaną uznane za bardziej wiarygodne.