piątek, 30 grudnia 2011

Odszkodowanie gdy coś spadnie na samochód

Nie zawsze możemy być spokojni o samochód pozostawiony na parkingu. Oczywiście najczęstsze uszkodzenie jest spowodowane uderzeniem drugiego pojazdu. Zazwyczaj są to drobne szkody często tylko zarysowania lakieru. Ale zdarzają się też inne przypadki przykładowo coś spadnie na pojazd pozostawiony na parkingu przed blokiem. Załóżmy że z balkonu spadła pod wpływem słabego wiatru słabo zamocowana doniczka. Czy w takich okolicznościach właściciel auta ma szanse uzyskać jakiekolwiek odszkodowanie na naprawę samochodu. Odpowiedź jest jak najbardziej twierdząca. W sumie właściciel uta może się strać o odszkodowanie z dwóch źródeł pod warunkiem spełnienia określonych warunków. Najkorzystniej gdyby posiadał polisę autocasco. Przyjmijmy ze posiada taką polisę. W tym przypadku najwygodniej jest uzyskać odszkodowanie z polisy autocasco. Udowadniać winy czy zaniedbania mieszkańca bloku za wiele nie trzeba wystarczy że wiadomo będzie tylko kum on jest. Myślę że w tym przypadku właściciel pojazdu czekałby na odszkodowanie około 30 dni. Obecnie gdy sprawa vatu w częściach i kosztach robocizny została ustalona przez Sąd Najwyższy to nie powinno być kłopotu z wysokością odszkodowania. Ale to jest wariant optymistyczny bo nie każdy ma polisę AC. W takim przypadku pozostałaby druga droga – uzyskać odszkodowanie od mieszkańca. Istotną kwestią jest czy uzna się czyn (zaniedbanie) za przestępstwo. Jeśli tak istnieje możliwość otrzymania rekompensaty w procesie karnym przykładowo jako obowiązek naprawienia szkody. Jednak czas wykonania tego obowiązku może być długi i nie ma gwarancji że w ogóle sprawca wykona ten obowiązek chociażby w części. Można złożyć pozew o odszkodowanie do sądu. Proces można powiedzieć że jest wygrany. Problem tylko czy mieszkaniec będzie wypłacany i czy nasze odszkodowanie nie pozostanie tylko na papierze.

środa, 28 grudnia 2011

Wypadki po alkoholu w święta

Niestety w czasie świąt wydarzyło się wiele wypadków w których liczne grono doznało poważnych obrażeń ale to nie wszystko oprócz tego wile osób zginęło na polskich drogach. Nie da się ukryć czytając informacje z przerażeniem że wielu kierowców którzy spowodowali wypadki prowadzili pojazd pod wpływem alkoholu. No i stało się powodując wypadek zepsuli święta nie tylko sobie ale też innym. W niektórych przypadkach ,,zepsute święta,, to sława zbyt delikatne bowiem śmiało można by rzecz że w skrajnych przypadkach zepsuli komuś życie. Poszkodowani przez w wyniku kolizji spowodowanej przez podpitego kierowcę muszą męczyć się teraz w szpitalu czasami leżąc w gipsie. Nawet największe zadośćuczynienie za wypadek im tego nie wynagrodzi. W tej sytuacji gdy sprawca prowadził będąc pod wpływem alkoholu będzie musiał zwrócić odszkodowanie wypłacone przez towarzystwo ubezpieczeniowe osobom poszkodowanym w tym wypadku. Nie da się ukryć iż mogą to być kwoty znaczne zwłaszcza w sytuacji gdzie jest duża liczba osób pokrzywdzonych a ich obrażenia są poważne. Jeżeli w wyniku tego wypadku jakaś osoba straciła życie ubezpieczyciel osobom jej bliskim wypłaci zadośćuczynienie za śmierć oraz odszkodowanie za śmierć bliskiego. Sprawca oprócz poważnych konsekwencji finansowych będzie musiał ponieść także konsekwencje wynikające z kodeksu karnego. Jeśli wyniku tego wypadku zginęła jakaś osoba a on prowadził pod wpływem alkoholu nie ma co liczyć na wyrok pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania tej kary.

wtorek, 20 grudnia 2011

Odpowiedzialność odszkodowawcza rolnika

Szkód za które można domagać się odszkodowania można mnożyć bez końca. Przykładowo rolnik który dokonuje oprysków na swoim polu zobowiązany jest do zachowania szczególnych środków ostrożności. Jeśli szkodliwe opryski spowodują u kogoś szkody na przykład zatrucie bydląt, drobiu czy pszczół co może doprowadzić nawet to ich zdechnięcia skutkuje tym iż właściciel zdechłych zwierząt może się domagać odszkodowania od rolnika który spowodował owe zatrucie nie stosując środków bezpieczeństwa oraz innych zasad choćby zdrowego rozsądku. LinkTakim brakiem zdrowego rozsądku może być sytuacja gdy rolnik stosuje opryski przy silnym wietrze dodać możemy że stosuje środki silnie toksyczne dla organizmów żywych a chmura oprysku leci wprost na zabudowania w których znajdują się zwierzęta. Oczywiście w takiej sytuacji wina rolnika jest oczywista i z pewnością będzie musiał zapłacić odszkodowanie za zdechłe zwierzęta. Teraz może o innej odpowiedzialności a mianowicie inwestora który budując dom używa niebezpiecznych materiałów które mogą spowodować utratę zdrowia użytkowników tego lokalu. Otóż inwestor który użył do budowy takich materiałów ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą i może dojść do sytuacji że będzie musiał zapłacić zadośćuczynienie osobom którzy ,,stracili zdrowie,, w wyniku kontaktu z takimi niedozwolonymi materiałami budowlanymi. Zastanawia też jedno czy nie powinien za to płacić odszkodowania inspektor który dopuścił do użytkowania dany budynek wiedząc że są tam niebezpieczne zdrowia materiały budowlane.

piątek, 16 grudnia 2011

Dwa wypadki w dwa dni - czy to możliwe ?

Mamy pecha gdy ,,spotka,, nas wypadek komunikacyjny w wyniku którego uszkodzony zostanie nas samochód. Jednak niektórzy mają jeszcze większe nieszczęście i w ciągu dwóch dni będą mieli dwa wypadki. Wiem o mężczyźnie któremu w którego auto uderzył inny pojazd powodując straty około kilkuset złotych. Uczestnicy kolizji spisali oświadczenie o winie oraz określili jakie elementy zostały w pojeździe uszkodzone. Właściciel uszkodzonego pojazdu (nadającego się do jazdy) właśnie jechał do zakładu ubezpieczeń aby złożyć wniosek odszkodowanie na naprawę samochodu gdy znowu ktoś w niego uderzył innym pojazdem. Tym razem wezwano policję na miejsce kolizji. Ta po zbadaniu okoliczności uznała winę drugiego kierowcy i ukarała go mandatem który sprawa przyjął bez protestu. Teraz właściciel pechowego auta zamiast jednej szkody będzie musiał zgłosić dwie do dwóch rożnych zakładów ubezpieczeń. Problem w tym że samochody uderzyły w prawie te same miejsce. Po pierwszej stłuczce nie zostały ustalone szkody bo nawet szkoda nie została zgłoszona do zakładu ubezpieczeń (właśnie po to jechał). Właściciel pojazdu przeczuwa ze będzie miał problem w wypłatą odszkodowania za uszkodzony samochód bowiem trudno będzie ustalić jakie szkody wyrządził pierwszy a jakie drugi pojazd. Obawia się że jeden zakład ubezpieczeń Linkbędzie twierdził że szkodę wyrządził drugi samochód i odwrotnie. Nie wiadomo czy ten spór o wypłatę odszkodowania nie skończy się w sądzie a biegli nie będą ustalali sprawcę uszkodzeń (o ile to w ogóle się da ustalić).

środa, 14 grudnia 2011

Prowizja od uzyskanego odszkodowania

Czy wybór metody wynagrodzenia pełnomocnika może mieć wpływ na wysokość zasadzonego odszkodowania ? Moim zdaniem tak – może to być istotny czynnik motywujący pełnomocnika który zajmuję się uzyskaniem odszkodowania. Podzielmy pełnomocników na dwie grupy. Pierwszą z nich niech będą firmy świadczące usługi dochodzenia odszkodowań W ich przypadku prawie zawsze honorarium jest ustalane w sposób procentowy od uzyskanego zadośćuczynienia za obrażenia ciała po wypadku. Zazwyczaj pobierane jest 15-25 procent od uzyskanego odszkodowania. Choć niekiedy słyszałem o 40 -sto procentowym honorarium od uzyskanego świadczenia. Obecnie również profesjonalni pełnomocnicy a zaliczamy do nich adwokatów czy radców prawnych oprócz swojego wynagrodzenia pobierają honorarium od uzyskanego odszkodowania za wypadek. Wysokość takich dodatkowych prowizji wynosi 5-20 % uzyskanego zadośćuczynienia. Kiedyś nawet była dyskusja czy adwokat i radcy prawny może pobierać dodatkowe opłaty oprócz wynagrodzenia ustalonego w taryfach opłata. Otóż odpowiedź jest jak najbardziej twierdząca. Może zastrzec honorarium prowizyjne od osoby poszkodowanej w wypadku dla której uzyska odszkodowanie. Wysokość tego uzgodnionego honorarium może zależne od stopnia zawiłości sprawy. Ustalenie takiej prowizji może mieć miejsce nie tylko w sprawach o odszkodowanie ale także innych sprawach zwłaszcza majątkowych.

czwartek, 8 grudnia 2011

Kwoty odszkodowań z polis NNW

Osoby które wykupiły sobie dobrowolne ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków po zaistnieniu szkody są rozczarowane wysokością otrzymanego odszkodowania od ubezpieczyciela. Przede wszystkim należy zrozumieć w jaki sposób obliczana jest kwota odszkodowania po wypadku. W dobrowolnych polisach istotne są dwa elementy. Pierwszy to wartość polisy czyli górna granica ubezpieczenia innymi słowy oznacza to ile maksymalnie ubezpieczyciel może nam wypłacić odszkodowania. Jeśli wartość polisy wynosi 10 tysięcy złotych oznacza to że maksymalne zadośćuczynienie będzie wynosiło właśnie dziesięć tysięcy złotych. Aby otrzymać całą kwotę z polisy poszkodowany musiałby doznać niemniej niż 100 % uszczerbku na zdrowiu. Niektórzy sądzą (zresztą błędnie) że 100 procent uszczerbku to śmierć poszkodowanego. Otóż mylą się bowiem znam przypadki gdzie poszkodowanemu zasądza się około 300 % uszczerbku na zdrowiu. Jak przykładowo obliczyć jakie odszkodowanie należy się nam za złamaną nogę. Musimy koniecznie znać jaki mamy uszczerbek na zdrowiu. Załóżmy że lekarz podczas komisji przyznał nam 5 %. Przyjmijmy też że wartość polisy wynosi dziesięć tysięcy złotych. Odszkodowanie z polisy NNW będzie wynosiło 5 % z 10 tysięcy czyli 500 złotych. Nie da się ukryć iż wile osób jest rozczarowana taką kwota odszkodowania. Warto zaznaczyć iż o odszkodowanie z dobrowolnej polisy NNW można się ubiegać dopiero po zakończeniu leczenia.

wtorek, 6 grudnia 2011

Gdy uszkodzimy własny samochód

Zdarzają się sytuacje gdzie jedna osoba ma zarejestrowane na siebie kilka samochodów. Nie da się ukryć takich przypadków jest wiele. Najdziwniejsze to że niekiedy osoba własnym samochodem uszkadza swój drugi własny pojazd. Najczęściej jest to w sytuacji przykładowo podczas cofania przed własnym domem. Czy w takich okolicznościach zakład ubezpieczeń wypłaci nam odszkodowanie za zniszczony samochód z własnej polisy odpowiedzialności cywilnej ? Otóż w tej sytuacji zakład ubezpieczeń nie ma obowiązku zapłaty odszkodowania na remont samochodu. Dziwny to jest przypadek kiedy osoba wyrządzająca szkodę domagać się odszkodowania ze swojej polisy OC. W podobnych sprawach toczyły się procesy przed sądem. Sądy przyznawały rację ubezpieczycielom iż iż odszkodowanie na naprawę pojazdu z własnej polisy nie należy się. Tak to wygląda jeśli chodzi o szkodę na mieniu. Inna sytuacja jest kiedy chodzi o szkodę na osobie i wypłatę zadośćuczynienia ale w przypadku gdy szkodę wyrządzi współmałżonek. Do niedawna były prowadzone dyskusje czy za szkodę wyrządzona przez współmałżonka zadośćuczynienie się należy od towarzystwa ubezpieczeniowego. Obecnie panuje pogląd że owszem. Jest to dobra informacja dla osób których bliscy spowodowali wypadek wyrządzając im obrażenia iż mogą uzyskać odszkodowanie. Można by rzec szczęście w nieszczęściu.

piątek, 2 grudnia 2011

Gdy rowerzysta spowoduje wypadek

Zdarzają się wypadki które spowodował rowerzysta uszkadzając samochód. Czy w takiej sytuacji właściciel pojazdu może uzyskać odszkodowanie od rowerzysty za uszkodzony samochód. Przecież rowerzyści nie posiadają polisy odpowiedzialności cywilnej. W takim przypadku właściciel uszkodzonego pojazdu może domagać się odszkodowania wyłącznie od rowerzysty. Dobra rada dla poszkodowanego aby wezwał policję na miejsce zdarzenia. Funkcjonariusze ocenią a w tym wypadku potwierdzą winę która leżała po stronie rowerzysty. Pomocne do uzyskania odszkodowania będzie okoliczność jeśli ukarzą go mandatem karnym od którego rowerzysta później nie odwoła się. Wtedy nie będziemy mieli problemu w udowodnieniem kto jest winny stłuczki i od kogo żądać odszkodowania za wypadek ewentualnie zadośćuczynienie za obrażenia choć to mało prawdopodobne żeby obrażenia w wyniku stłuczki z rowerem poniósł kierowca samochodu. Teraz należy wezwać pisemnie rowerzystę do zapłaty odszkodowania w określonej kwocie oraz określonym terminie. Jeśli rowerzysta nie zapłaci owych świadczeń nie pozostaje nic innego jak pozwać go o odszkodowanie do sądu. Nie ulega wątpliwości że prawo jest po naszej stronie i sąd przyzna nam zadośćuczynienie powypadkowe niekoniecznie w kwocie jaką żądaliśmy. Teraz kolejny znak zapytania czy sprawca wypadku wypłaci nam je dobrowolnie czy też niezbędna będzie pomoc komornika ? Okazać się też może ze komornik nie będzie miał co zabezpieczyć i wtedy odszkodowanie pozostanie nam tylko na papierze.